Det var nytt publikrekord när Thomas Ravelli besökte IFKs fotbollskafé i klubbstugan på Österås. Få personer har blivit så folkkära genom idrotten som just Thomas Ravelli.
Med Håcan Nilsson som guide genom kvällen fick vi höra Thomas berätta personligt och hjärtligt och framför allt väldigt underhållande om familj, uppväxt, lagkamrater och givetvis fotbollen.
Om att delta i TV-program som Mästarnas mästare, På Spåret och nu i höst Över Atlanten.
Och om hur Thomas mamma fick prästens välsignelse att fortsätta med p-piller.
Och om hur det var att vara totalt nedskriven som landslagsmålvakt före VM -94, med ett stukat självförtroende och hur allt sedan vände med en utrusning och räddat friläge i andra gruppspelsmatchen.
Sommaren -94 blev svensk fotbollshistoria genom Sveriges VM-brons och Thomas straffräddning i kvartsfinalen mot Rumänien skulle senare utses till Tidernas Idrottsögonblick.
Stort tack till Thomas för en trevlig kväll med många fantastiska historier!