Allmänt (Henrik Jönsson)
Förra veckan kom besked om att ungdomsfotbollen får lov att spela matcher igen. Fortfarande med vissa begränsningar; bara en match per vecka, bara mot lag från närområdet och med enbart åtta personer i publiken. Men ändå, det är verkligen efterlängtat att få lov att tävla igen! Frustrationen har varit stor och de tidigare hårda restriktionerna har allt mer ifrågasatts, bl.a. med tanke på att många idrotter har sett ett stort tapp av ungdomar. Många har helt enkelt saknat tävlingsmomentet och tröttnat på att bara träna. Därför ska det ges ett stort beröm till alla våra ungdomstränare, som har lyckats inspirera ungdomarna att fortsätta träna på och tycka fotboll är kul, trots att de inte fått spela match.
A-truppen (Johan Persson)
Seriestarten har flyttat fram ytterligare en gång, denna gång är det 21 maj som gäller där vi då möter Räppe GOIF hemma. Vi hoppas naturligtvis att vi kan dra igång då och att det inte flyttas fram ytterligare. I så fall är nästa datum 5-6 juni.
Vi förbereder oss på bästa sätt, vi fortsätter att jobba med fysiken, jobba med det taktiska och hur vi vill spela. Killarna jobbar på bra och håller humöret uppe. Vi har valt att ta ledigt från fotbollen i 3 dagar där killarna får tänka på annat och återhämta kropparna. Vi är nu uppe i 16 veckor försäsong utan matcher, det är klart att det är mentalt jobbigt, men jag tycker vi hanterar det bra i gruppen och alla är hungriga när vi tränar.
Vi har valt att skriva A-kontrakt med tre U-19 spelare. Anton Ornstein 02 var uppe mycket förra året, har slitit med skador, men är nu tillbaka och kör för fullt. Teo Helm 02 som har gjort bra ifrån sig på de träningar han har fått chansen i på försäsongen med A-laget. Max Nilsson 05 som är en stor talang som vi hoppas kan växa ut till en seniorspelare under året.
U-19 / Akademi (Daniel Nilsson)
Efter en ovanligt lång försäsong är det nu tid att spela våra första träningsmatcher. Vi kommer att möta HIF i ett dubbelmöte, onsdagen den 5/5 och torsdagen den 13/5. Vi har tränat på bra sen i januari och fortsatt ta stora kliv i vår utveckling. Nu väntar nästa steg, när vi får börja spela matcher, och se vad vi kommer behöva arbeta vidare med ur ett taktiskt perspektiv. Tre akademispelare (Teo Helm, Anton Ornstein och Max Nilsson) har tagit steget från U-19 till A-truppen under försäsongen vilket är oerhört roligt och ett bra kvitto på att akademisatsningen är helt rätt.
Akademin
Nyligen har vi startat revidering av spelarutbildningsplanen vilket kommer att resultera i en plan för respektive ålder. I förra veckan hade vi årets fjärde akademimöte med alla tränare/ledare där det som vanligt var högt i tak och bra diskussioner. En extra sporre för alla akademilagen är givetvis att vi äntligen får börja spela träningsmatcher. Vi kan lova att där är väldigt många matchsugna spelare och ledare. Vi hoppas på en bra start och att vi fortsätter ta kliv framåt.
U-lagen (Jonas Enetjärn m.fl.)
I april började saker och ting röra på sig, även om matchstoppet fortfarande gällde hela månaden. I vecka 16 fick alla lag gå ut på riktigt gräs. Lagom till den premiären hade IFK inskrivning för nya knattar under en solig lördagsförmiddag vid klubbstugan. Enligt säkra källor har uppslutningen aldrig varit större någon gång: över trettio stycken nya förväntansfulla IFK:are skrev in sig i klubben. Alla yngre U-lag fick påfyllning, många kom också tillbaka efter vinteruppehållet. Även på ledarsidan har vi fått ett tillskott i U9 där Lazar Majstorovic gått in som tränare.
Under några år har vi saknat ett lag i årgången U11. Efter ett riktat besök i några av Hässlehoms åk 4 lockades ett 20-tal killar ner till första träningen på E-planen.
I de äldre U-lagen fortsätter vi med att flytta upp några killar varje vecka i åldersgruppen över. Mer och mer av det grundläggande sakerna börja komma på plats. Samtidigt som det nöts mycket basicdetaljer så som mottagning, passning, vinklar, avstånd etc. Det myckna tränandet i avsaknad av matcher har kanske gjort att det slarvas onödigt mycket i de mest grundläggande sakerna? Alldeles i slutet av månaden kom så beskedet vi väntat på, möjligheten till matchspel! U15, U14 och U12 hann boka in matcher redan till första helgen i maj. Nu är det igång!