IFK Hässleholm logo
IFK Hässleholm
Välkommen till

INTERSPORT 25 % Julklappsdagar
2025-12-12 10:57

 

Den 11–18 december är det dags för Julklappsdagar hos vår partner INTERSPORT!

 

Hur mycket julklappar som helst med 25%* rabatt - allt på ett och samma ställe.

 

Precis som vanligt ger INTERSPORT 3% till vår klubb på allt du handlar, helt utan att din egen bonus påverkas - för du har väl valt vår förening på Mina sidor.

 

Så, en julklapp från dig blir en julklapp till vår klubb!

 

 

 

Lucas Johnsson förlänger 2 år
2025-12-12 10:10

 

Lucas värvades in under 2025 års sommarfönster men hann tyvärr inte med mer än 2 starter innan han skadade sig så pass allvarligt att han tvingades till rehab under hela hösten. 

 

Lucas är åter i full träning och jag är oerhört glad över att Lucas valt att förlänga ytterligare 2 år med oss, säger Fredrik Ahlgren. 

Ahlgren fortsätter, Lucas har mycket goda spetsegenskaper och får han bara kontinuitet i sin träning, dvs frisk och skadefri, så kommer han tillföra mycket 2026 och framåt.

 

Fantastiskt att du fortsätter i IFK Hässleholm och förlänger 2 år Lucas.

 

 

IFK:s unga lovande spelare Leon, Neo och Fabbe lyfts upp permanent i A-truppen 2026
2025-12-11 17:17
Ladda album (+6 bilder) >>

 

IFK Hässleholm fortsätter att lyfta fram och satsa på unga spelare och 2026 lyfts tre talanger födda 2007 permanent upp i A- truppen Leon Shala, Neo Jacobsson och Fabian Arvidsson.

 

Under 2025 så har dessa tre, mycket lovande spelare, haft lärlingskontrakt (2025-2027) och under året slussats in i seniorverksamheten. Alla tre har under året visat, både i träning och match, att de har kvalitet och egenskaper men också vilja och rätt inställning för att nu ta klivet fullt ut, säger Fredrik Ahlgren.

 

Vi ser verkligen fram emot att se dessa tre unga lovande spelare ta ytterligare utvecklingssteg 2026 och framåt.

 

 

Niclas Carlnén gästade IFKs Fotbollskafé
2025-12-10 12:03
Ladda album (+6 bilder) >>

 

Det blev en mycket underhållande tisdagskväll med Niclas Carlnén som gäst.

Den blivande generalsekreteraren i Svenska fotbollförbundet och vår intervjuare Håcan Nilsson fick direkt ett samspel som ledde till många skratt och mycket information för åhörarna.

 

När Håcan skulle berätta vilka positiva omdömen som nye förbundsordföranden Simon Åström hade gett om Carlnén hann han inte längre än till en halv mening innan lokalen exploderade i skratt.

– En person med kallt hjärta …

Åströms ord skulle givetvis vara ”ett varmt hjärta och en kall hjärna”.

 

På frågan om det är festligt eller farligt med bengaler svarade Niclas:

– Det är faktiskt ointressant för så länge det är olagligt ska det inte få förekomma. Det är superlätt.

 

Carlnén går från att vara vd i Malmö FF till att ta över en ledarroll i ett förbund som efter smått kaotiska turer gjorde sig av med både förre ordföranden Fredrik Reinfeldt och dåvarande generalsekreteraren Andrea Möllerberg.

– Där finns ett ord som man kan tala om och det är avståndet.. eller tillgängligheten är kanske mer rätt.

Karl-Erik Nilsson (Reinfeldts företrädare) kunde jag ringa i princip när som helst i min roll som vd för Malmö FF, men jag hade inte ens Reinfeldts telefonnummer.

 

Nu blir det Niclas Carlnéns uppgift att se till att tillgängligheten kommer tillbaka i Sveriges största folkrörelse.

 

 

KÄMPEN DANNE HAR LÄMNAT OSS
2025-12-06 05:37

 

IFK Hässleholms store krigare, Dan Granqvist, har lämnat oss efter en tids sjukdom och IFK har sorg.
 
Dan började spela fotboll i IFK:s pojklag som liten knatte och få kunde ana vilken stor betydelse han skulle få för IFK:s väg till division ll, vilket på den tiden betydde landets näst högsta serie, nuvarande Superettan.
 
Dan föddes 1952. En gyllene årgång med Danne och kompisarna Bengt-Olof Rydell och Pär Andersson, samt den två år äldre Claes Melin och ett år yngre Magnus Eek som tillsammans bildade en kvintett som starkt bidrog till att IFK avancerade två serier på tre år.
 
Dan var inte den elegante liraren, men han var den som satte tonen. Den tuffaste av dom alla. En ledargestalt som lagkamraterna kunde hålla i handen när det blåste snålt. Han var allroundspelaren som kunde spela på alla positioner; back, mittfältare, forward – och till och med som målvakt.
När IFK var på väg mot serieseger och kval 1974 bröt målvakten Ove ”Lappen” Sundqvist benet och vem hoppade in mellan stolparna? Jo, Danne Granqvist så klart…
 
1979 behövde IFK en målgörare och då flyttades Danne upp i anfallet. Stockholmsklubbarna Hammarby och Djurgården hade med framgång gjort detsamma med Mats Werner och Tommie Berggren. Med sin tuffa spelstil så gjorde Dan nio mål i den gulsvarta tröjan det året. Totalt blev det 33 mål på 222 seriematcher.
Man minns speciellt en match på klassiska Olympia, en svår bortamatch mot Helsingborgs IF. Hemmalaget skulle göra processen kort med IFK och Sportspegeln var på plats. TV-inslaget blev i stället en hyllning till Göinges stolthet som krossade Mjölkkossan med 4–0 efter två mål av Lasse Larsson och två av Danne Granqvist. Då skall ni veta att på den tiden tittade alla sportintresserade på Sportspegeln, så det var stort genomslag för Dan och IFK i fotbolls-Sverige.
 
Dan var som sagt väl medveten om att han inte var den mest tekniske och när kompisarna retades om hans teknik sa han alltid: Jag hinner ju inte kicka under matcherna. Jag gör mål i stället.
När Danne mötte Inge Danielsson fick storstjärnan höra ”jag har mött större stjärnor än dig”.
Och vem döpte Lennart Persson till ”Hövdingen”? Dan så klart…
När IFK-visan skulle sjungas efter segermatcherna så var det Danne som dirigerade sina mannar.
 
IFK glömmer aldrig kämpen Dan Granqvist.
Tack för allt och vila i frid!
 
Dan Granqvist sörjs närmast av hustrun Anne, sönerna Johan och Henrik samt barnbarn.
 
 
 
/Lennart Månsson
 

 

 
Niclas Carlnén kommer till IFKs Fotbollskafé
2025-11-23 11:38

 

Välkomna att anmäla er till IFKs Fotbollskafé 

 

Enklast är att Swisha 100kr direkt till 123 342 3217, 

skriv Kafé och namn vilka som kommer på meddelande.

Då har ni säkrat er plats.

 

Det går även bra att anmäla sig på mail kansli@ifkhassleholm.se

eller skicka ett sms till 0708-810108.


 VÄLKOMNA!

 

 

 

Jon Jönsson gästade IFKs fotbollskafé
2025-11-20 15:43

 

Jon Jönsson är Hässleholmskillen som har en fantastisk fotbollskarriär bakom sig. Den började i IFK Hässleholm där Jon tidigt visade sin talang och kom med i ungdomslandslagen. 

 

Redan som 16-åring gick Jon till Tottenham, och när Jon intervjuades av Håcan Nilsson i klubbstugan på onsdagskvällen så fick vi höra hur det var att som ung komma ensam till ett nytt land. Vi fick höra om de tre SM-gulden Jon vann under sin karriär, om proffslivet i Danmark och Frankrike, om otaliga skador och vägen tillbaka. Vi fick även höra om relationen med Zlatan och att ha Klas Ingesson som tränare.

 

Men vi fick även veta att Jons matlagningskunskaper omfattar att tillaga hamburgare i brödrosten, och att även om man har ett bra skott så är det inte lätt att få ta frisparkarna när man har spelare som Anders Svensson i laget.

 

Stort tack till Jon för att du kom och berättade om din karriär!

 

Nästa tillfälle för kaféet är tisdag den 9 december. Då gästas vi av Niclas Carlnén VD i Malmö FF och blivande generalsekreterare för Svenska fotbollförbundet.

 

 

Nyheter från våra lag
U8, 25/10 10-25 
U9, 18/09 10:27 
A-Laget Herr, 25/04 22:16 
A-Laget Herr, 25/04 06:24 
A-Laget Herr, 18/04 04-18 
NÄTVERKSMEDLEMMAR