IFK Hässleholm logo
IFK Hässleholm
Välkommen till

IFK vände dubbla underlägen till vinst
2026-06-11 04:34

 

Samtidigt som förbundskapten Janne Andersson besökte IFKs fotbollskafe’ i klubbstugan på Österås, så tog sig spelare och ledare i A-laget sig an Ystad på bortaplan.
 
En mardrömsstart satte IFK i underläge 1-0 innan det hade gått tre minuter. Men IFK hämtade sig snabbt och efter en kvart kvitterade Viggo Sigfridsson genom assist från hemvändaren Rahel. 
 
Dock skulle det komma en ny hemmaledning när Ystad gjorde 2-1 strax före paus, när IFK blir lite passiva och en hemmaspelare fick stå omarkerad.
 
Kanske kunde man tro att det skulle vara ett psykologiskt knäckande mål, men inte.
 
”Vi hade ett bra snack i halvtid och var tydliga med vad vi ville förbättra i andra” säger tränare Fredrik Ahlgren.
 
”Det är en stor eloge till killarna som tar med sig det vi pratat om, är aggressiva och vi får till vändningen.” fortsätter Ahlgren.
 
Ja vändningen kom. Neo assisterar först Zeidan till 2-2 i 65e min. Och i 85e skulle även segermålet komma när Neo igen gör ett fint förarbete och spelar till en annan rutinerad hemvändare, Lucas Johnson. Lucas gör det bra, tar emot bollen och sätter behärskat 3-2 och bärgar därmed en viktig trepoängare till IFK.
 
”Det är en riktig lagseger där alla gör det vi ska göra oavsett om man startar eller är på bänken. Vi har två inhoppare som gör mål och jag  är så stolt över laget!” säger Ahlgren.
 
Matchtruppen:

 

Felix Persson

Gustav Persson

Rahel Nader

Viggo Sigfridsson (84)

Axel Nilsson (70)

Gustaf Winroth 

Saikou Jawneh

Mustafa Owaid

Amir Ramanovski (70)

Leon Shala

Neo Jakobsson

-

Waseem Jafleh

Fabian Arvidsson 

Zeidan Sala (70)

Michael Böttcher Andersen

Alve Lind

Meraj Haidari (70)

Lucas Johnson (84)

 

 

Janne Andersson drog fullt hus
2026-06-11 04:27
Ladda album (+7 bilder) >>

 

Janne Andersson drog fullt hus till IFK:s fotbollskafé på onsdagskvällen.

 

Med sina 94 landskamper är han Sveriges meste förbundskapten och den som senast lett ett svenskt herrlandslag i ett VM-slutspel. Ett ledarskap präglat av hans grundfilosofi att man ska vara schysst mot och respektera varandra.

– Det finns de som tror att det finns en motsättning mellan att ställa krav och vara snäll. Man kan vara en schysst människa med empati som bryr sig om andra människor samtidigt som man ställer krav.

– Fotbollsspelare är människor som spelar fotboll. Pratar jag om gamla fotbollsspelare pratar jag nästan alltid om hur de varit som människor. Därför det är det viktigaste som kommer först, sa Janne.

 

Janne har släppt en bok som heter Då var då. Ett motto han lever efter.

– Det jag har gjort var då. Nu gör jag andra saker.

Han kommer inte att ta fler uppdrag inom fotbollen. Efter mer än 40 år i sporten tillhör den nu hans dåtid som aktiv. Däremot går han gärna och tittar på fotboll och äter en varm korv före matchstart.

Sin egen aktiva tid som spelare i Alets IK är han nöjd med.

– 207 mål 383 matcher. Det bär respekt med sig. Jag är väldigt stolt. Multiplicerar man sen gjorda mål med gula och röda kort är det ingen som slår mig i hela världen. Om man sett mig arg som tränare var det inget mot hur jag var som spelare. Jag var så arg. Så ilsk.

 

Håcan Nilsson frågade om han kunde acceptera något av de röda kort han fått.

– Aldrig. Det var så dåliga domare. Det sämsta man har kommit på i fotbollen är fjärdedomaren. För dom står bara i vägen. De på bänken som försöker se matchen ser inte för dem. De är bara ett irritationsmoment.

Vi har alla sett Jannes explosiva engagemang men under speciellt landskamper har han inte kunnat förändra mycket med instruktioner från sidolinjen.

– Påverkansgraden när matchen är i gång är inte jättestor. För mig är det mer ett skådespel. Spelarna kan se någon som är engagerad vid linjen.

Skillnaden mellan att leda ett landslag och ett klubblag är stor beroende på tiden man har tillsammans.

– Ta VM 2018, då var vi tillsammans i 49 dagar. Det är lång tid och då pratade jag mycket om hur vi ska bete oss mot varandra. Jag sa, om ni blir trötta och hängiga, längtar hem, eller ni är hängiga för att ni inte fått spela. Prata med mig. Gå inte ut och förpesta tillvaron för alla andra. Gå in på rummet, titta på en film, ring hem eller gör precis vad som helst. Ladda upp och kom ut och bidra med energi. Ta inte energi från alla andra.

– De som spelar och får beröm när vi vinner matcher. Dem behöver man inte bry sig om. Det viktigaste för mig var att bry mig om de andra så att de kände att jag gjorde det. Det ingår självklart i ledarskapet, sa Janne.

 

Han vill inte tippa hur det går för Sverige i VM i år men säger:

– Med tanke på att de två bästa lagen i gruppen plus åtta av tolv treor går vidare tycker jag att det är rimligt att Sverige ska klara det. Sen får vi se.

– Jag har tippat att Argentina vinner, men jag har inget fog för det egentligen annat än att de har matchvinnartyperna.

 

Efter fotbollskarriären har vi sett Janne i underhållningsprogram i tv som Bäst i test, Över Atlanten och Masked Singer där han var Mullvaden.

– Jag är den mest omusikaliska människa som finns. Jag kan inte sjunga. Jag kan inte dansa. Jag kan ingenting.

Därför tackade han nej flera gånger tills han gick med på att träffa produktionens sångcoach Susanne ”Suss” Bertlin.

– Jag tänkte att fick de höra mig insåg de väl att de inte kunde ha med mig.

Suss vände på det med att ställa den smarta frågan ” tror du, Janne, att man kan träna sig till att bli bättre på grejer?”.

– Jag har varit fotbollstränare i 40 år. Njae … det kan man kanske, svarade Janne som ställde upp och nu ibland stoppas av barn som vill ta selfies ihop med Mullvaden.


Ett jobb han inte har fått är rollen som ICA-Stig i tv-reklamen.

– Jag är faktiskt förbannad för att jag inte har fått rollen, sa Janne vilket drog ned kvällens sista skratt innan HåcanNilsson avslutade intervjun.

 

 

Sista chansen - JANNE ANDERSSON - VM Kväll
2026-06-09 08:31

 

ENSTAKA PLATSER KVAR !

 

Välkomna att anmäla er till IFKs nästa Kafékväll 

med JANNE ANDERSSON.

 

Onsdag 10/6 kl 18.30

IFKs Klubbstuga på Österås

 

Säkra din plats,

Swisha 100kr till 123 342 3217

Obs ! Swisha till rätt nummer


Betalar du för fler än dig själv skriv namnen på vilka ni är som kommer.

 

Välkomna !

 

 
Spelmässigt bra men matcher avgörs i straffområdena
2026-06-06 13:16

 

Rubriken kommer från tränare Ahlgren efter fredagskvällens förlust mot Eslöv. 1-3 slutade matchen efter att IFK släppt in två väl enkla mål i första halvlek, trots ett spelmässigt övertag.

 

”I första halvlek går vi inte in ordentligt i dueller och vi blir passiva i och runt vårt eget straffområde” säger Ahlgren.

 

”I andra kommer vi ut med mycket bättre energi och aggressivitet och vi gör 1-2. Tyvärr orkar vi inte få in ett andra mål, utan istället kan Eslöv göra 1-3 i slutminuten.”

 

Ja, matcherna avgörs som sagt i straffområdena och ett väldigt fint mål av Rahel Nader var en klen tröst för IFK.

 

Nästa match för IFK är borta mot Ystad på onsdag.

 


Matchtruppen,

Felix Persson

Gustav Persson

Rahel Nader

Viggo Sigfridsson

Axel Nilsson

Gustaf Winroth 

Saikou Jawneh

Mustafa Owaid

Amir Ramanovski 

Leon Shala

Neo Jakobsson

-

Waseem Jafleh

Erwan Devriese

Måns Johansson

Michael Böttcher Andersen

Alve Lind

Meraj Haidari 

Qusay Ahmad

 

 

Knapp förlust mot IFK Malmö
2026-05-31 08:29
Ladda album (+12 bilder) >>

 

IFK drog från stan samtidigt som vrålåken intog Hässleholm. Bortamatchen mot IFK Malmö spåddes bli svår men vårt IFK startade bra. Tog ledningen efter en kvart genom Viggo Sigfridsson efter bra förarbete av Musse. 
 
IFK fortsatte spela bra och skapa lägen och borde också gjort minst ett mål till före paus. Men 1-0 ledningen stod sig in i halvtid.
 
Men IFK Malmö är ett klart bra lag och i andra tappade IFK initiativet och i 70 min orkade vårt IFK inte stå emot längre. En stund senare kom även 2-1 till hemmalaget.
 
IFK gick för en kvittering och då kom även 3-1 i slutsekunderna.
 
”Vi gör en väldigt bra första halvlek men vi klarar inte att fullfölja hela matchen ut” säger tränare Ahlgren.
 
Nu laddar vi om för nästa match. På fredag, 5 juni, tar IFK emot Eslöv hemma på Österås. Vi ses då!
 
IFK idag:

 

Felix Persson

Gustav Persson

Viggo Gill 

Fabian Arvidsson

Viggo Sigfridsson

Axel Nilsson

Waseem Jafleh

Gustaf Winroth 

Mustafa Owaid 

Lucas Jonsson 

Amir Ramanovski 

-

Rahel Nader (inbytt)

Saikou Jawneh (inbytt)

Albion Dibrani

Leon Shala (inbytt)

Alve Lind

Meraj Haidari (inbytt)

Qusay Ahmad

 

 

En seger som satt hårt inne
2026-05-25 13:50
Ladda album (+8 bilder) >>

 

Första halvlek mot Kulladal i eftermiddags var inte det bästa som har presterats av IFK, för att vara ärlig. Det gick långsamt och man gjorde det inte särskilt svårt för Kulladal. Flera spelare kom inte alls upp i nivå. Men några undantag måste framhållas: Wassem Jafleh var oerhört bra hela matchen och utsågs helt korrekt till Bäste spelare idag. Neo också bra hela matchen och Viggo Gill gör det också klart bra.
 
Två halvchanser skapade IFK i första, ett skott tätt utanför stolpen av GW (som drogs med sviterna av en förkylning) och en nick tätt utanför av Neo på hörna.
 
0-0 i paus.
 
Andra halvlek startade inte mycket bättre och det var Kulladal som tog ledningen, på straff i 65e minuten.
 
Då kom ett dubbelbyte med Viggo Sigfridsson och Fabian Arvidsson. Om det var bytet eller 0-1 målet som var orsaken ska låtas vara osagt, men det blev en attitydförändring i IFK. Tempot skruvades upp och chanser började skapas.
 
Leon (inbytt i paus) hade ett bra skott i 72a som räddades till hörna. I nästa hörna en kvart senare nickade Neo snyggt in 1-1 och IFK gick för även ett segermål. Och det skulle komma. På stopptid utnyttjade Viggo Sigfridsson en blotta i motståndarförsvaret och sprang sig fri med målvakten - och satte säkert 2-1.
 
Ibland bryr man sig inte om hur det såg ut - utan bara att man vann. Tre sköna poäng och IFK har nu två vinster och en oavgjord på de tre senaste, och är fortsatt obesegrade hemma. En go känsla att ta med sig!
 
IFK idag:

 

Felix Persson

Gustav Persson

Viggo Gill 

Axel Nilsson

Waseem Jafleh

Gustaf Winroth 

Zeidan Sala

Mustafa Owaid 

Neo Jacobsson 

Lucas Jonsson 

Amir Ramanovski 

-

Leon Shala (inbytt)

Alve Lind

Michael Bötcher Andersen (inbytt)

Fabian Arvidsson (inbytt)

Meraj Haidari 

Albion Dibrani

Viggo Sigfridsson (inbytt)

 

 

 

 

Nyheter från våra lag
A-Laget 2026, 11/06 04:33 
A-Laget 2026, 31/05 08:29 
A-Laget 2026, 25/05 13:50 
A-Laget 2026, 14/05 18:38 
A-Laget 2026, 09/05 05:33 
NÄTVERKSMEDLEMMAR